Facebook

ul. Zamkowa 8, 64-700 Czarnków, tel.: 67 255 22 40
plenfrderu
Odtwarzacz

 

Telefon kontaktowy w sprawie

kwarantanny i zdrowia

222 500 115

 Chcesz uzyskać odpowiedź online? Pytania i odpowiedzi oraz chat 24/7 (ikona w prawym dolnym rogu) są dostępne pod adresem: https://www.gov.pl/web/koronawirus/pytania-i-odpowiedzi

 

 Światowy Dzień Żywności

 

Żywność – najważniejszy produkt ludzkości. Stanowi podstawę naszej egzystencji, ma zasadniczy wpływ na nasze zdrowie, tak samo jak środowisko, w jakim się znajdujemy.

16 października przypada Światowy Dzień Żywności.


       Nasza uwaga powinna skupić się na dwóch zagadnieniach związanych z tym tematem. Z jednej strony ludzie na świecie głodują, zaś z drugiej funkcjonuje zjawisko marnotrawienia żywności. Jak szacują Polskie Banki Żywności w Polsce marnuje się 9 mln ton żywności rocznie, w tym 2 mln ton pochodzi z gospodarstw domowych. Przeprowadzone badania wskazują, że niemal 1/3 Polaków przyznaje się do wyrzucania żywności. Najczęściej marnują się:  pieczywo, wędliny i owoce. Jakie są główne tego powody? Trzy pierwsze miejsca zajmują: przegapienie terminu przydatności do spożycia, niewłaściwe przechowywanie żywności oraz zakup złego jakościowo produktu. Należy pamiętać, że marnowanie żywności to również marnowanie wody i energii oraz wpływ na środowisko naturalne.


       Kilka zasad, które powinniśmy wsiąść sobie do serca:
1.    Pilnuj terminu przydatności do spożycia, zarówno przy kupowaniu produktów, jak i podczas ich przechowywania!
2.    Sporządź listę zakupów!
3.    Planuj posiłki!
4.    Przygotowuj ich mniejsze porcje!
5.    Gotuj w naczyniach pasujących do wielkości palnika!
6.    Gotuj pod przykryciem!
7.    Przygotowuj dania z tego co nie zostało zjedzone, a jest jeszcze zdatne do spożycia!
8.    Dziel się jedzeniem!


       Bolesnym paradoksem zdaje się być przy tym, występujące zjawisko głodu. Często zdarza nam się mówić: "umieram z głodu". Ale czy potrafimy sobie wyobrazić co tak naprawdę znaczy: umierać z głodu? UNICEF alarmuje - 7,5 mln dzieci z 48 krajów świata stoi w obliczu ciężkiego ostrego niedożywienia. Najgorsza sytuacja jest w Jemenie, Nigerii, Sudanie Południowym i Somalii. Głód to nie tylko problem dzieci świata, ale także problem polskiego dziecka „z sąsiedztwa”.


Jak wyglądają statystyki:
• Prawie 120 000 dzieci przychodzi do szkoły głodnych – nie mając wystarczająco dużo energii, by prawidłowo funkcjonować.
• Aż 170 000 dzieci cierpi z powodu niedożywienia, co utrudnia im prawidłowy rozwój.
• Ponad 260 000 dzieci zaczyna dzień bez śniadania, czyli jest pozbawione najważniejszego posiłku dnia, który już na samym początku dnia dostarcza energii zapewniając siłę na przedpołudniowe aktywności.
• Co piąte dziecko jest żywione w nieprawidłowy sposób, co oznacza, że dzieci nie otrzymują wszystkich niezbędnych dla prawidłowego rozwoju składników odżywczych.
• Ponad 70 000 dzieci je tylko to, co dostanie w szkole, co oznacza, że dom nie zapewnia im nawet podstawowych produktów żywnościowych. Szkolne programy dożywiania są ich jedyną szansą na posiłek.
• W skali Polski ponad 10% uczniów pozostaje poza obszarem działań opieki społecznej i innych instytucji działających w zakresie dożywiania. Ponad połowa szkół deklaruje, że ma więcej niż 20 takich uczniów (średnio w każdej szkole jest 26 dzieci czekających na posiłek).
Głównymi symptomami niedożywienia u dzieci są m.in. zaburzenia rozwoju centralnego układu nerwowego, zaburzenia społeczne i emocjonalne, zmniejszenie masy ciała, obniżenie sprawności fizycznej.

Wspominając Światowy Dzień Żywności spróbujmy dołożyć małą „cegiełkę” od siebie, poprzez udział w prowadzonych akcjach i kampaniach na rzecz osób potrzebujących czy chociażby przez zwrócenie większej uwagi na właściwe gospodarowanie żywnością spożywaną przez nas samych. Przysługa tym oddana zarówno drugiemu człowiekowi, jak i otaczającej nas naturze będzie nie do przecenienia.

Źródła:
www.bankizywnosci.pl
www.unicef.pl
www.kawalek-nieba.pl
GUS, PCK, PKPS, PAH, FPDS

Mapa strony

Pliki do pobrania

Kontakt

PSSE w Czarnkowie
ul. Zamkowa 8, 64-700 Czarnków
tel: 67 255 22 40
fax: 67 255 82 36
e-mail:  psse.czarnkow@pis.gov.pl
Godziny pracy: 7:25 – 15:00 (dni robocze)
TELEFON ALARMOWY: 608 636 590

Archiwum

Statystyki odwiedzin

Odwiedza nas 8 gości oraz 0 użytkowników.

Dzisiaj
Wczoraj
W tym miesiącu
Razem
69
113
635
609633

Mapa zagrożeń